COMMITTEES



 

ECOC 2018 Conference General Co-Chairs

Alessandro Cavaciuti

Cisco Photonics

Piero Gambini

STMicroelectronics

Giancarlo Prati

CNIT


 

ECOC 2018 Technical Programme Committee Co-Chairs

Antonella Bogoni

Scuola Superiore Sant’Anna

Antonio Mecozzi

University of L’Aquila

Roberto Sabella

Ericsson


 

CLEO Focus Meeting: Co-Chairs

Thorsten Ackemann

University of  Strathclyde

Trevor Benson

University of Nottingham

Günter Steinmeyer

Max-Born Institut


 

ECOC 2018 Organising Committee

Organising Committe Chair

Giuseppe Bianchi

University of Rome “Tor Vergata”

Silvello Betti University of Rome “Tor Vergata”
Andrea Bianco Polytechnic of Turin
Fabio Cavaliere Ericsson
Carlo Cavazzoni TIM
Luca Chiaraviglio University of Rome “Tor Vergata”
Filippo Cugini CNIT
Vincenzo Eramo University of Rome “La Sapienza”
Andrea Galtarossa University of Padua
Roberto Gaudino Polytechnic of Turin
Giorgio Grasso Fondazione CIFE
Mario Martinelli Polytechnic of Milan
Giorgio Parladori SM Optics
Marco Romagnoli CNIT
Stefano Selleri University of Parma


 

European Management Committee (EMC) members

Peter Andrekson Chalmers University, Sweden
Jose Capmany Universidad Politécnica de Valencia, Spain
Jörg-Peter Elbers ADVA AG Optical Networking, Germany
Ronald Freund Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Germany
Piero Gambini STMicroelectronics, Italy
Jean-Pierre Hamaide Nokia Bell-Labs, France
Ton Koonen COBRA TU Eindhoven, The Netherlands
Christian Lerminiaux University of Technology of Troyes, France
Juerg Leuthold ETH Zurich, Switzerland
Leif Katsuo Oxenløwe Technical University of Denmark, Denmark
Giancarlo Prati Scuola Superiore Sant’Anna, Italy
David Richardson ORC – University of Southampton, UK
Will Stewart University of Southampton, UK
Peter Van Daele IMEC – Ghent University, Belgium

International Advisory Committee (IAC) members

Clint Schow University of California, Santa Barbara, USA
Simon Fleming University of Sydney, Australia
Jintong Lin Beijing University of Posts and Telecommunications, China
Toshio Morioka Technical University of Denmark, Denmark
Robert Tkach Nokia Bell Labs, USA


 

Technical Program Committee (TPC) members
SC 1 – Fibres, Fibre Devices and Fibre Amplifiers

Chair: Kunimasa Saitoh Hokkaido University, Japan

Kasyapa Balemarthy OFS, USA
Peter Ingo Borel OFS Fitel Denmark, Denmark
Mario Ferreira Universidade de Aveiro, Portugal
Ivana Gasulla Universitat Politecnica de Valencia, Spain
Hans Limberger EPFL Switzerland, Switzerland
Ian McClean II-VI, UK
Patrice Mégret University of Mons, Belgium
Rogerio Nougueira Instituto De Telecomunicacoes, Portugal
Luca Palmieri University of Padova, Italy
Francesco Poletti ORC, UK
Bernhard Schmauß Universität Erlangen-Nürnberg, Germany
Pierre Sillard Prysmian, France
Misha Sumetsky University of Aston, UK
Jan Watté Commscope, Belgium

 

SC 2 – Integrated Optoelectronic Devices and Optical Processors

Chair: Andreas Umbach Finisar Germany GmbH, Germany

Liam Barry University of Dublin City, Ireland
Andreas Beling University of Virginia, USA
Hélèene Debregeas III-V Lab, France
John Donegan Trinity College, Ireland
Alexander Dorodny ETH Zurich, Switzerland
Antonio Fincato STMicroelectronics, Italy
Mircea Guina University of Tampere, Finland
Xuhan Guo Shanghai Jiao Tong, China
Myung-Ki Kim University of Korea, Korea
Sylvie Menezo CEA-LETI, France
Pascual Muñoz VLC Photonics, Spain
Marc Sorel University of Glasgow, UK
Leo Spiekman Aeon Corporation, USA
Eitel Sven II-VI Laser Enterprise GmbH, Switzerland
Takuo Tanemura University of Tokyo, Japan
Dries Van Thourhout IMEC – University of Ghent, Belgium
Hiroyuki Uenohara Tokyo Institute of Technology, Japan

 

SC 3 – Digital Signal Handling Techniques for Optical Communication Systems

Chair: Chigo Okonkwo IPI-TU Eindhoven, Netherlands

Cristian Antonelli University of L’Aquila, Italy
Henning Bülow Nokia Bell Labs, Germany
Junho Cho Nokia Bell Labs, USA
Chris Fludger Cisco System, Inc, Germany
Giancarlo Gavioli Nokia, Italy
Ezra Ip NEC Labs, USA
Yves Jaouen IMT – Telecom Paritech, France
Hoon Kim KAIST, Korea
Emmanuel Le Taillandier de Gabory NEC, Japan
Itsuro Morita KDDI Research Inc., Japan
Dan Sadot University of Ben Gurion, Israel
Massimiliano Salsi FiberHome, USA
Paolo Serena University of Parma, Italy
Benn Thomsen Microsoft, UK
Xiaoke Yi University of Sydney, Australia
Darko Zibar Tecnical University of Denmark, Denmark

 

SC 4 – Point-to-Point Optical Transmission Systems, Subsystems and Technologies

Chair: Gabriel Charlet Nokia Bell Labs, France

Pierpaolo Boffi Politecnico di Milano, Italy
Adonis Borgis Technological Educational Institute of Athens, Greece
Zhangyuan Chen University of Peking, China
Andrew Ellis University of Aston, UK
Yann Frignac Insitut Mines-Télécom / Télécom SudParis, France
Juan Ignacio Garces Universidad de Zaragoza, Spain
Norbert Hanik TU München, Germany
Takeshi Hoshida Fujitsu, Japan
Magnus Karlsson Chalmers Univesrity of Technology, Sweden
Takayuki Kobayashi NTT, Japan
Peter Krummrich Technische Universität Dortmund, Germany
Chao Lu Hong Kong Polytechnic University, Hong-Kong
Alexii Pilipetskii Subcom, USA
Sergei Popov KTH, Sweden
Niels Quack EPFL, Switzerland
Mark Shtaif University of Tel Aviv , Israel
Rob Smets SURFnet, Netherlands

 

SC 5 – Photonic and Microwave Photonic Subsystems

Chair: David Plant McGill University, Canada

Johan Bauwelinck University of Ghent, Belgium
Laurent Bramerie ENSSAT / Université de Rennes, France
Giampiero Contestabile Scuola Superiore Sant’Anna, Italy
Michael Galili Technical University of Denmark, Denmark
Paolo Ghelfi CNIT, Italy
Toshihiko Hirooka University of Tohoku, Japan
Stavros Iezekiel University of Cyprus, Cyprus
Takashi Inoue National Institute of Advanced Industrial Science and Technology, Japan
Domanic Lavery UCL, UK
Iñigo Molina Universidad de Malaga, Spain
Paulo Monteiro Universidade de Aveiro, Portugal
Nikos Pleros Aristotle University of Thessaloniki, Greece
Sebastian Randel Karlsruhe Institute of Technology, Germany
Jochen Schröder Chalmers University of Technology, Sweden

SC 6 – Datacentre and Computercom Networks

Chair: Gordon Ning Liu Huawei Technologies, China

Nicola Andriolli Scuola Superiore Sant’Anna, Italy
Nicola Calabretta IPI – TU Eindhoven, Netherlands
Fabio Cavaliere Ericsson, Italy
Folker Horst IBM, Switzerland
Nobuhiko Kikuchi Hitachi, Japan
Carlo Mariotti Cisco Photonics, Italy
Takahiro Nakamura PETRA – Photonics Electronics Technology Research Association, Japan
Mads Lønstrup Nielsen Mellanox, Denmark
Nick Parsons Polatis, UK
Fabienne Saliou Orange Labs, France
Clint Schow University of California, Santa Barbara, USA
Christoph Schulien Ranovus GmbH, Germany
Jian Wu BUPT – Beijing University of Posts & Telecom, China

 

SC 7 – Core, Metro, and Convergent Networks

Chair: Lena Wosinska KTH, Sweden

Dimitrios Apostolopoulos National Technical University of Athens, Greece
Thomas Bauschert TU Chemnitz, Germany
Sébastien Bigo Nokia BEll Labs, France
Steinar Bjørnstad Norwegian University of Science and Technology, Norway
Didier Colle IMEC – University of Ghent, Belgium
Hiroaki Harai National Institute of Information and Communications Technology, Japan
Tom Issenhuth Microsoft, USA
David Larrabeiti Universidad Carlos III, Spain
Raul Muñoz Centre Technologic de Telecommunicacions de Catalunya, Spain
Reza Najabati University of Bristol, UK
Emilio Riccardi TIM, Italy
Gangxiang Shen University of Soochow, China
Chongjin Xie Alibaba, USA
Changyuan Yu Hong kong Polytechnic University, Singapore

 

SC 8 – 5G, Access, Local Area and Indoor Networks

Chair: Roberto Gaudino Politecnico di Torino, Italy

Kota Asaka NTT, Japan
Dirk Breuer Deutsche Telekom, Germany
Zizheng Cao IPI-TU Eindhoven, Netherlands
Philippe Chanclou Orange Labs, France
Raffaele Corsini SM Optics, Italy
Kwangjoon Kim ETRI, Korea
Derek Nesset Huawei Technologies, UK
Karl Tran Genexis, Netherlands
Dora Van Veen Nokia Bell Labs, USA
Carmen Vazquez Universidad Carlos III, Spain
Chia-Chien Wei National Sun Yat-Sen University, Taiwan
Elaine Wong University of Melbourne, Australia
Satoshi Yoshima Mitsubishi Electric, Japan

 

CLEO Focus Meeting Committee Members

Michael Frosz Max-Planck-Inst. for the Physics of Ligth, Germany
Simon-Pierre Gorza Ecole Polytechnique de Bruxelle, Belgium
Tobias Herr CSEM, Switzerland
Tim Spiller University of Work, UK
Pierre Suret Université de Lille, France
Dimitris Syvridis University of Athens, Greece

 

Demo Session Committee Members

Chair: Harald Bock CNIT, Italy
             Filippo Cugini Coriant, Germany

Antonella Bogoni Scuola Superiore Sant’Anna, Italy
Gabriel Charlet Nokia Bell Labs, France
Roberto Gaudino Politecnico di Torino, Italy
Antonio Mecozzi University of L’Aquila, Italy
Gordon Ning Liu Huawei technologies, China
Chigo Okonkwo IPI-TU Eindhoven, Netherlands
David Plant University of McGill, Canada
Roberto Sabella Ericsson, Italy
Kunimasa Saitoh Hokkaido University, Japan
Andreas Umbach Finisar Germany GmbH, Germay
Lena Wosinska KTH, Sweden